Pražská autobusová linka 134
V provozu: celotýdenně
Typ autobusu: standardní (pracovní den)
Dopravce: Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s.
Garantované nízkopodlažní spoje: ano (všechny spoje)
Konečné zastávky: 2 (Podolská vodárna, Dvorce)
Přestup na metro: C
Doba jízdy: 31 min
Délka linky: 8 km
Zastávky:
PODOLSKÁ VODÁRNA – Doliny – Klikovka – Pražského povstání (C) – Děkanka (×) – Na Hřebenech – Kavčí hory – Milevská (T) (×) – Sídliště Pankrác – Pankrác (C)– Pankrác (T) (C)– Zelená liška (×) – Budějovická (C) – Poliklinika Budějovická (C) – Antala Staška (×) – Ryšánka – Na Planině – Zelený pruh (Z) – Zemanka – U Dobešky (×) – Dobeška – U Háje (×) – U Školy (×) – Dvorce (Z) (×) – DVORCE
Historie:
Linku 134 zavedl tehdejší dopravní podnik 5. října 1964 v trase: Petřiny (dnes: Sídliště Petřiny) – Vypich – Letenské náměstí – Náměstí Krasnoarmějců (dnes: Staroměstská) – Národní divadlo – Ostrčilovo náměstí – Náměstí Hrdinů (dnes: Pražského povstání) – Sídliště Antala Staška. Linka byla provozována pouze v pracovních dnech.
Standardní CityBus ev č. 3372 na lince 134 směřuje na Zelený Pruh (foto: LN)
Již 9. listopadu téhož roku je linka 134 vedena místo nábřeží Edvarda Beneše po Dvořákově nábřeží, díky čemuž mohla obsloužit i zastávku Na Františku. O rok později, přesněji 1. listopadu 1965 začala obsluhovat zastávku Budějovické náměstí. Současně dochází ke zřízení spojů směřujícím k Zeleným domkům. Tyto spoje jezdily pouze v ranní špičce pracovního dne. Avšak již 6. prosince 1965 jela místo k Zeleným domkům ke konečné Krč, Mikrobiologický ústav (dnes: Ústavy Akademie věd). Ke 30. září 1968 dochází k opětovnému zkrácení na Sídliště Antala Staška, ale 7. prosince 1970 je následně prodloužena na Ryšánku.
spoj linky 134 na zastávce Poliklinika Budějovická (foto: LN)
Prvního únorového dne roku 1971 je linka 134 začleněna do sítě tzv. překryvných linek, kvůli čemuž obdržela číslo 234. Zároveň došlo ke zdražení z 1 Kčs na 2 Kčs. S otevřením prvního úseku metra C ze Sokolovské (dnes: Florenc) na Kačerov při zrušení sítě tzv. překryvných linek zavedených v roce 1971 dochází k obnovení provozu linky 134 v upravené trase: Tempo – Budějovická – Ostrčilovo náměstí – Národní divadlo – Náměstí Krasnoarmějců (dnes: Staroměstská) – Letenské náměstí – Vypich – Petřiny (dnes: Sídliště Petřiny).
Dne 13. srpna 1978 je trvale zkrácena od Palackého náměstí na Jiráskovo náměstí. Od 1. září 1983 je linka provozována pouze ve špičkách pracovního dne a k 1. srpnu 1984 dochází ke zkrácení do Podolí. Bohužel zde prameny s linkou 134 ztrácíme až do ledna roku 1994, kdy jezdila v trase: Podolská vodárna – Klikovka – Pražského povstání – Budějovická – Zálesí – Tempo. Tato trasa se přibližuje té dnešní. Po 33 letech provozu je 29. srpna 1997 zrušena.
Solaris stanicující v zastávce Kavčí Hory (foto: LN)
Znovu světlo světa linka 134 spatřuje 3. října 2006, kdy je zavedena v trase: Florenc – Na Smetance – Náměstí Míru – Na Míčánkách – Želivského – Krejcárek – K Žižkovu – Vysočanská – Prosek – Českolipská – Ládví. Primárním cílem byla obsluha justičního paláce u zastávky Na Míčánkách. Rozsah provozu byl stanoven v PD od cca 7:00 do cca 13:00. Linka měla být v prokladu s linkou o jedno číslo vyšší 135.
Vzhledem ke stížnostem na nepravidelnosti provozu kvůli silné individuální dopravě byla linka od 4. června 2007 odkloněna ve směru od Ládví ze zastávky Na Míčánkách do blokového obratiště Kavkazská. Současně s touto úpravou je na lince upraven rozsah provozu v PD, nově je totiž provozována v obdobích od 6:30 do 11:30 a od 16:00 do 17:30.
CityBus 12M ev. č. 3390 na Kavčích Horách nasazený na linku 134 (foto: LN)
V souvislosti s otevřením úseku metra C z Ládví do Letňan je od 9. května 2008 vedena v trase: Sídliště Ďáblice – Třebenická – Střížkov – Českolipská – Letňanská – Vysočanská – (Českomoravská) – K Žižkovu – Krejcárek – Želivského – Na Míčankách – Kavkazská. Byl zachován provoz v PD, avšak celá trasa byla obsluhována pouze ve špičce s vynecháním zastávky Českomoravská. Dopoledne a večer v PD byl pouze provoz mezi Českomoravskou a Sídlištěm Ďáblice.
Již 30. srpna 2008 je linka ve směru od Kavkazské ze zastávky Klíčovská vedena přes Letňany, Staré Letňany, Trutnovská, OC Čakovice, Ke Stadionu, Čakovice, Miškovice s tím, že i nadále jezdily ve špičkách PD spoje v celé trase bez zajíždění na Českomoravskou a mezi Českomoravskou a Miškovicemi se jezdilo po celý zbytek týdne. Avšak po roce, přesněji 29. listopadu 2009, je linka zrušena.
standardní SOR odbavuje cestující v zastávce Poliklinika Budějovická (foto: LN)
Při reorganizaci autobusové dopravy na pravém břehu Vltavy 15. 10. 2016 je opět zřízena v trase: Podolská vodárna – Pražského povstání – Na Hřebenech – Kavčí hory – Sídliště Pankrác – Zelená liška – Poliklinika Budějovická – Ryšánka – Zelený pruh. Linka byla zavedena pro posílení vnitroblokové obsluhy MČ Praha 4. Mezi Zeleným pruhem a Poliklinikou Budějovická plně nahrazuje linku 205, která byla v této souvislosti zrušena. Mezi Poliklinikou Budějovická a Podolskou Vodárnou nahrazuje linku 121, která byla od Nádraží Braník zkrácena na Polikliniku Budějovická a následným objezdem přes zastávku Budějovická se vrací na Nádraží Braník. Dopravcem se stal DPP, který na linku nasazoval v pracovní dny autobusy standardní délky a o víkendu midibusy.
Poslední výraznější změnou bylo ke dni 1. 9. 2018 prodloužení na Dvorce místo linky 124, která byla zkrácena na Zelený Pruh. Nově na lince jezdí standardní autobusy celotýdenně.
Mapa:
Intervaly:
6 |
Staré jízdní řády:
Zajímavá místa na trase:
- Podolská vodárna – Podolská vodárna, muzeum pražského vodárenství
- Klikovka – kostel sv. Pankráce
kostel sv. Pankráce (foto: OK)
- Pražského povstání – náměstí Hrdinů, pomník M. Horákové
pomník M. Horákové (zdroj: Mapy.cz autor: jezpet)
- Děkanka – stadion Na Děkance
- Sídliště Pankrác – mrakodrap V Tover, park Na Pankráci
druhá největší budova v ČR – City Tower a ještě nedostavěný obytný dům V Tower (zdroj: Mapy.cz autor: Irbis9)
- Pankrác – OC Arkády Pankrác
- Poliklinika Budějovická – Úřad MČ Praha 4
- Antala Staška – kostel sv. Františka z Assisi
kostel sv. Františka z Assisi (foto: OK)
- Dobeška – Přírodní památka Branické skály, Divadlo Dobeška
Vávrova vyhlídka (zdroj: Mapy.cz autor: Petr Kamenčák)
- Dvorce – Podolský dvůr, Přírodní památka Dvorecké stráně
Video z linky:
Zveřejněno: 8. 3. 2018
Autor: Vojtěch Jánský
Aktualizováno: 1. 9. 2018
Video: Lukáš Nekolný