Výlet z Čachovic do Seletic vás provede částí zdejší řepné malodráhy, zámkem i zámeckým parkem v Loučni a Mcelech a také historickou zástavbou jak v Seleticích, tak i v Mcelech či Loučni. Dlouhý je 17 km.
Schéma trasy:
Kliknutím na mapu se dostanete na Mapy.cz, kde si můžete stáhnout trasu ve formátu *.gpx.
Start trasy je na železniční stanici Čachovice, kam se můžete dostat zejména o víkendu vlakem po trati 071 z Nymburka či Mladé Boleslavi. Možné je sem dojet i autobusem od Mladé Boleslavi, Nymburka, Dobrovic a Lysé nad Labem, ovšem tyto linky nejezdí o víkendu.
nádraží v Čachovicích (foto: MCH/2016)
Od nádraží zahýbáme doprava do ulice 6. května, kde nalezneme na malém náměstíčku kapličku, památník obětem druhé světové války a kříž Krista.
náměstíčko v Čachovicích (foto: MCH/2016)
Za náměstím odbočujeme doprava, podcházíme železniční trať a míříme kolem obce Vlkavy po starém železničním tělese, ze kterého je nyní cyklostezka. Zdejší malodráha sloužila k rozvážení cukrové řepy mezi cukrovarem v Dobrovici a čtyřmi pronajatými dvory sousedního Bethmannova velkostatku Křinec.
současná cyklostezka původní železniční trať (foto: MCH/2016)
Tato dráha byla založena roku 1899 princem Alexandrem a její provoz trval necelých 50 let do roku 1948, tedy tři roky po vzplanutí cukrovaru. Během posledních let tak dovážela cukrovou řepu do Nymburka a Dobrovici. Částečný provoz dále probíhal ještě do roku 1958, kdy byla trať rozebrána. Počátkem 21. století byla vybudována na části železničního tělesa cyklostezka.
plán Vlkavské řepné malodráhy z roku 1927 (foto: MCH/2016)
Odbočujeme vlevo s červenou a míříme k Jívovskému rybníku a následně směřujeme do další obce – Loučně.
Jívovský rybník (foto: MCH/2016)
Samotný zámek v Loučni se nachází až na jejím konci. Do zámeckého parku je možné vstoupit pouze za poplatek 50 Kč, do samotného zámku za mnohem více peněz. Zámek byl v posledních letech rekonstruován, v současnosti dochází k obnově zámeckého parku, který je už ve svém nitru po náročné rekonstrukci. V dolní části zámku se nachází i zámecký hotel. V zámeckém parku naleznete také zámecký labyrint.
kašna v zámeckém parku v Loučni (foto: MCH/2016)
Krom zámku nalezneme v Loučni také několik pomníků, soch či křížů. V centrální části obce se nachází pomník obětem I. i druhé světové války, který byl na počest padlých značně vyzdoben. U autobusové zastávky Loučeň naopak uvidíme sochu sv. Jana Nepomuckého, u zámku sochu sv. Prokopa a pod zámkem kříž Ježíše.
pomník obětem I. i druhé světové války (foto: MCH/2016)
Od zámku pokračujeme po žluté dolů. Po pravé straně můžete spatřit rybník, po pravé straně již zmiňovaný kříž. Za křížem odbočujeme se žlutou doleva a krajinou plnou pozoruhodných výhledů pokračujeme do Studců, kde se opět připojujeme k silnici.
nápaditě vyzdobená chata v Loučni (foto: MCH/2016)
Na zdejším malém náměstíčku opět spatříme kapličku (věnované Fr. a Vác. Lady) a kříž ukřižování Ježíše. Za náměstím u autobusové zastávky je zachován i podivuhodný džbán.
kaplička ve Studcích (foto: MCH/2016)
Podél silnice následně pokračujeme do Mcel – zámek ovšem můžeme spatřit již z předešlé obce. Mcely, kam nyní míříme, jsou asi jedním z nejzajímavějších míst na této trase. Nachází se tu plno památek a zajímavostí. Po příchodu na náměstí spatříme obecní vlajku z přírodních materiálů, za ní náměstíčko s křížem.
erb obce a kříž na náměstí v Mcelech (foto: MCH/2016)
Při další chůzi podél silnice vzhůru spatříte zachovalé objekty stodoly, roubené chalupy a další kříž. Pokud uhnete od silnice vpravo vzhůru, míříte ke zdejšímu hřbitovu, jemuž vévodí kostel sv. Václava s polodřevěnou zvonicí.
kostel sv. Václava s polodřevěnou zvonicí od silnice (foto: MCH/2016)
Ze hřbitova můžete zadním vchodem pokračovat k zámku se zámeckým parkem. Přestože je park zavřený, k zámku je možné se dostat předním vchodem z druhé strany. Pokračujete tak stále vzhůru podél klasických vesnických obydlí a u zastávky Mcely,Háje odbočujete prudce doprava. V tuto chvíli už můžete spatřit zámek. U zámecké brány naleznete také několik „oveček“.
zámek se zámeckým parkem ve Mcelech (foto: MCH/2016)
Následně podél zámku, který si tak můžete detailně prohlédnout, pokračujete po žluté do Seletic. Cesta je zde o něco horší, než v předchozích případech. Během cesty zde projdete asi 4 roklemi, což dělá z této části tu s největším převýšením. Cesta je totiž jinak vedená vcelku po rovině. U samotných Seletic se připojujete k silnici a poslední zastávkou před vámi už je jen zvonička a spousty roubených domů vně obce.
Tu si můžete libovolně prohlédnout, každá část obce totiž nabízí něco svého. Po skončení trasy dojdete k autobusové zastávce, kde po levé straně naleznete něco málo o samotné obci a památník obětem I. světové války.
zvonice se sochou v Seleticích (foto: MCH/2016)
V Seleticích končí naše trasa, odtud tak může jet linou 270 016 zpět do Nymburka. Autobus jezdí po celý týden v celkem dobrém rozsahu provozu. Ve všední dny odtud jede i jedna malá linka do Mladé Boleslavi.
linka H16 v Seleticích (foto: MCH/2016)
Zveřejněno: 4. 6. 2016
Autor: Martin Chour