Původně v létě mělo dojít k plošnému převedení všech zastávek do režimu na znamení. Nyní je všechno jinak. Primátor hlavního města oznámil, že se takové opatření odkládá.
„Plán na zavedení všech autobusových zastávek v Praze do režimu na znamení zatím po dohodě s náměstkem pro dopravu Adam Scheinherr odkládáme,“ uvedl Zdeněk Hřib /Piráti/, primátor hlavního města Prahy. Toto opatření mělo ušetřit pět milionů korun a značné množství emisí. Každé zastavení a rozjezd autobusu totiž vyjde na korunu. Současně by řidiči mohli lépe dohánět případné zpoždění.
„Některé Prahy se obávají, že postiženi budou především senioři a maminky s kočárky, kteří nebudou tento sytém zvládat. Za Prahu 8 si myslíme, že to není šťastné řešení a měl by být zachován současný stav,“ uvádí radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek /Spojené síly pro Prahu 8/ .
„Zjistil jsem, že máme skutečně problém u asi 250 autobusů (18 % vozového parku). Ty totiž nemají tlačítka, kterými se ve vozech dává znamení řidiči, snadno dostupná z míst vyhrazených pro lidi s pohybovými obtížemi,“ dodal primátor.
„Ohledně obav o bezpečí a komfort cestování zdravotně postižených je nutné zdůraznit, že hůře pohyblivé osoby včetně doprovodu kočárků mají dávat znamení o nástupu i výstupu z vozidla už teď, a to ve všech zastávkách, a to právě z důvodu jejich bezpečnosti. Řidič si nemusí vždy všimnout lidí, kterým nástup či výstup trvá déle – pokud o sobě dají vědět, řidič může lépe přizpůsobit dobu stání v zastávce jejich potřebám,“ uzavírá mluvčí ROPIDu Filip Drápal.
V současnosti je v Praze 2342 autobusových zastávek, z toho 933 stálých a 1384 na znamení. U zbylých se režimy střídají. Už dnes je tak přibližně 60 procent zastávek na znamení.